Switching to healthier eating may cost you more - 21 News Now, More Local News for Youngstown, Ohio -

Switching to healthier eating may cost you more

Updated: Dec 6, 2013 09:51 AM
© iStockphoto / Thinkstock © iStockphoto / Thinkstock

By Brenda Goodman
HealthDay Reporter

FRIDAY, Dec. 6, 2013 (HealthDay News) -- Does it really cost more to stick to a healthy diet? The answer is yes, but not as much as many people think, according to a new study.

The research review combined the results of 27 studies from 10 different countries that compared the cost of healthy and unhealthy diets.

The verdict? A diet rich in fruits, vegetables, nuts and fish costs about a person about $1.50 more per day -- or $550 per year -- compared to a diet high in processed grains and meats, fat, sugar and convenience foods.

By and large, protein drove the price increases. Researchers found that healthy proteins -- think a portion of boneless skinless chicken breast -- were 29 cents more expensive per serving compared to less healthy sources, like a fried chicken nugget.

The study was published online Dec. 5 in the journal BMJ Open.

"For many low-income families, this could be a genuine barrier to healthy eating," said study author Mayuree Rao. She is a junior research fellow in the department of epidemiology at the Harvard School of Public Health, in Boston.

For example, a family of four that is following the USDA's thrifty eating plan has a weekly food budget of about $128. An extra $1.50 per for each person in the family a day adds up to $42 for the week, or about 30 percent of that family's total food tab.

Rao says it's wouldn't be such a big difference for many middle-class families, though.

She said that "$1.50 is about the price of a cup of coffee and really just a drop in the bucket when you consider the billions of dollars spent every year on diet-related chronic diseases."

Researchers who weren't involved in the review had plenty to say about its findings.

"I am thinking that a mean difference in cost of $1.50 per person per day is very substantial," said Adam Drewnowski, director of the nutritional sciences program at the University of Washington, in Seattle. He has compared the cost of healthy versus unhealthy diets.

Drewnowski said that at an extra $550 per year for 200 million people would outstrip the entire annual budget for food assistance in the United States.

Dr. Hilary Seligman, an assistant professor of medicine at the University of California, San Francisco, said healthy food can be expensive for families in ways that go beyond its cost at the checkout. For that reason, she said, the strict cost comparison in this review probably underestimates the true burden to a person's budget.

For example, she pointed out that people in poor neighborhoods that lack big grocery stores may not be able to afford the gas to drive to buy fresh fruits and vegetables. They may work several jobs and not have time to prep foods from scratch.

"To eat a healthy diet on a very low income requires an extraordinary amount of time. It's doable, but it's really, really hard work. These studies just don't take things like that into account," Seligman said.

Still, Melissa Joy Dobbins, a registered dietitian and a spokesperson for the Academy of Nutrition and Dietetics, said the study should reassure many consumers that "eating healthy doesn't have to cost more."

She said the academy recommends the following nutrient-rich, budget-friendly foods:

  • Beans. They provide fiber, protein, iron and zinc. Dry beans are cheaper but need to be soaked. Canned beans are more convenient but should be rinsed to reduce the salt content. Canned beans are about 13 cents per quarter-cup serving. Dried beans cost about 9 cents per ounce.
  • Bananas. They provide vitamin B6, fiber, potassium and vitamin C. They make an easy grab-and-go snack or quick topping for yogurt and cereal. Once they are the ripeness you prefer, place them in the fridge. The peels will turn black, but the banana itself will keep. Or, peel and freeze for using in smoothies. Cost is about 36 cents each -- much cheaper than a candy bar.
  • Peanut Butter. One tablespoon of crunchy or smooth peanut butter has around 95 calories, 4 grams of protein and 8 grams of heart-healthy unsaturated fat. Choose natural peanut butter, if possible. It does not have added sugars or fats. Cost for 2 tablespoons is about 27 cents.
  • Yogurt. Plain or nonfat yogurt is an excellent source of calcium and protein. It can make a good substitute for sour cream or mayonnaise when you want to cut fat in recipes. To save money, buy yogurt in large tubs instead of single-serve containers. Buy plain yogurt and add your own flavorings such as hot chocolate powder mix or granola/cereal or canned fruit in its own juice. Cost for 6 ounces is about 60 cents.
  • Whole-Grain Pasta. It provides more fiber, protein and vitamins than regular pasta. Plan ahead as it takes longer to cook. One ounce of dry whole-grain pasta is about 14 cents.
  • Frozen Peas. Frozen vegetables are an excellent alternative to fresh. They are frozen at the peak of freshness and pack important nutrients, and they won't rot in the crisper drawer. Frozen peas are full of protein, fiber and vitamin A. They're easy to toss into soups, salads, rice, pasta dishes and stews. They cost about 23 cents per half-cup.
  • Almonds. They're packed with heart-healthy unsaturated fat and antioxidant vitamin E. Save money by buying unsalted raw or blanched almonds in bulk. Cost for an ounce of almonds is about 55 cents.
  • Eggs. Protein is one of the most expensive components to people's diets. Eggs are cost effective at about 11 cents per egg and provide a source of high-quality protein. They're also very versatile. Have a bowl of hard-cooked eggs in your fridge at all times for a quick breakfast or grab-and-go snack, or to add some protein to a lunch or dinner salad.
  • Canned Tuna. It's packed with protein, heart-healthy omega-3 fats, selenium and B vitamins. Choose packed in water instead of oil. Chunk light tuna has less mercury than albacore. Have it on hand for quick meals like tuna salad sandwiches or tuna on green salads. Tuna cost about 27 cents per ounce. NOTE: The U.S. Food and Drug Administration recommends that pregnant women, women of childbearing age and children limit their consumption of canned tuna. The FDA advises these groups to eat no more than 6 ounces of white, or albacore tuna, and no more than 12 ounces of chunk light tuna, each week.

More information

To find out more about how to eat healthy on a budget, visit the U.S. Department of Agriculture.

More information

To find out more about how to eat healthy on a budget, visit the U.S. Department of Agriculture.

Copyright © 2013 HealthDay. All rights reserved.

*DISCLAIMER*: The information contained in or provided through this site section is intended for general consumer understanding and education only and is not intended to be and is not a substitute for professional advice. Use of this site section and any information contained on or provided through this site section is at your own risk and any information contained on or provided through this site section is provided on an "as is" basis without any representations or warranties.
  • More From wfmj.comMore>>

  • Dayton college becoming leader in drone technology

    Dayton college becoming leader in drone technology

    Wednesday, August 27 2014 8:07 PM EDT2014-08-28 00:07:10 GMT
    DAYTON, Ohio (AP) - A Dayton community college has taken another step toward positioning itself as a leader in drone technology research. Sinclair Community College officials on Tuesday announced plans for the renovation of an existing downtown Dayton campus building into a $5 million training and certification center for unmanned aerial systems. Despite the region being passed over for an FAA drone testing site last year, Sinclair has moved full speed ahead on the development, teaching and ...More >>
    DAYTON, Ohio (AP) - A Dayton community college has taken another step toward positioning itself as a leader in drone technology research. Sinclair Community College officials on Tuesday announced plans for the renovation of an existing downtown Dayton campus building into a $5 million training and certification center for unmanned aerial systems. Despite the region being passed over for an FAA drone testing site last year, Sinclair has moved full speed ahead on the development, teaching and ...More >>
  • Ohio delays geese hunt at state parks

    Ohio delays geese hunt at state parks

    Wednesday, August 27 2014 7:59 PM EDT2014-08-27 23:59:30 GMT
    WAYNESVILLE, Ohio (AP) - The state of Ohio has decided to delay a special hunting season on Canada geese at nine southern Ohio parks that was scheduled to begin on Labor Day. The two-week season, during which hunters reduce the population of migrant Canada geese at select state park beaches, will begin on Tuesday instead. The Dayton Daily News reports that the beach hunting program began after state officials exhausted alternative remedies to managing the geese, which live year-round live at...More >>
    WAYNESVILLE, Ohio (AP) - The state of Ohio has decided to delay a special hunting season on Canada geese at nine southern Ohio parks that was scheduled to begin on Labor Day. The two-week season, during which hunters reduce the population of migrant Canada geese at select state park beaches, will begin on Tuesday instead. The Dayton Daily News reports that the beach hunting program began after state officials exhausted alternative remedies to managing the geese, which live year-round live at...More >>
  • Lake Erie island warned not to use well water

    Lake Erie island warned not to use well water

    Wednesday, August 27 2014 7:45 PM EDT2014-08-27 23:45:53 GMT
    TOLEDO, Ohio (AP) - Residents of a small Canadian island are being warned not to drink their well water because of potentially toxic algae in Lake Erie. The blue-green algae blooms causing the warning are the same stuff that contaminated the drinking water of about 400,000 people in the Toledo area earlier this month. Health officials say people who live on Canada's Pelee Island should stop bathing and cooking with the water from their private wells that draw Lake Erie. The Windsor-Essex Cou...More >>
    TOLEDO, Ohio (AP) - Residents of a small Canadian island are being warned not to drink their well water because of potentially toxic algae in Lake Erie. The blue-green algae blooms causing the warning are the same stuff that contaminated the drinking water of about 400,000 people in the Toledo area earlier this month. Health officials say people who live on Canada's Pelee Island should stop bathing and cooking with the water from their private wells that draw Lake Erie. The Windsor-Essex Cou...More >>
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and WFMJ. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms