Division 4 and 5 All-State football honors named - WFMJ.com News weather sports for Youngstown-Warren Ohio

Division 4 and 5 All-State football honors named

Posted: Updated:

 Ohio Prep Sportswriters Association Division IV and V All-Ohio football teams, as selected by a statewide media panel:

DIVISION IV OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL 2017

Coach of the Year: Bob Skidmore, Germantown Valley View

First Team Offense

Offensive player of the year: Mark Waid, Girard

Quarterbacks: Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 210, Sr.; Kolston Brewster, Perry, 6-3, 205, Sr.; Clayton Howell, Waverly, 6-2, 205, Sr.; Mark Waid, Girard, 6-3, 215, Jr.

Backs: KJ Price, London, 5-10, 175, Jr.; Caden Hostetler, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 145, Jr.; Pierson Rogers, Wyoming, 5-11, 210, Jr.; Collin Genslinger, Germantown Valley View, 5-10, 190, Sr.

Receivers: Dakota McPeak, Bellevue, 6-3, 172, Jr.; Carter Brooks, Shelby 6-3, 218, Sr.; Jacob Allen, Perry, 6-0, 200, Sr.; Michael Belcik, Girard, 6-1, 170, Sr.

Linemen: Jacob Jones, London, 6-3, 305, Sr.; Jarrod Hufford, Newark Licking Valley, 6-7, 290, Jr.; Kyle Jornigan, Mooney, 6-5, 310, Jr.; Bryce Cooper, Perry, 6-0, 235, Jr.; Garrett Lauth, St. Marys Memorial, 6-2, 315, Sr.; Adam Valenti, Germantown Valley View, 6-0, 180, Sr.

Punter: Miller Kronk, London, 6-1, 200, Sr.

First Team Defense

Defensive players of the year: Jake Reed, Perry and Logan Hannah, Germantown Valley View

Linemen: Nolan Larison, Plain City Jonathan Alder, 6-1, 210, Sr.; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union, 6-6, 270, Sr.; Nick Mason, Perry, 6-3, 240, Sr.; Quentin Moore, Steubenville, 6-2, 225, Sr.; Reed Aller, St. Marys Memorial, 6-1, 245, Sr.; Stone Day, Germantown Valley View, 5-9, 220, Sr.

Linebackers; Lukas Mosora, Hubbard, 5-8, 195, Jr.; Logan Hannah, Germantown Valley View, 6-1, 240, Sr.; Trey Uetrecht, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 230, Sr.; Jacob Bailey, Bellville Clear Fork, 6-0, 225, Sr.; Jeremy Geye, Rocky River Lutheran West, 5-11, 185, Sr.; Jack McCrory, Springfield Shawnee, 6-2, 220, Sr.

Backs: Jake Reed, Perry, 6-3, 165, Jr.; Brady Hill, Shelby, 5-9, 155, Sr.; Kievaughn Sanks, Aiken, 5-8, 165, Jr.; Antonio Page, Mooney, 5-11, 185, Sr.; Cameron Rogers, Perry, 6-2, 200, Jr.; Bryce McMurray, Bellevue, 511, 175, Sr.

Kicker: Adam Nemeth, Fairview Park Fairview, 6-1, 165, Jr.

Second Team Offense

Quarterbacks: Justin Heacock, New Concord John Glenn, 5-11, 150, Sr.; Jake Lewis, Newark Licking Valley, 6-2, 195, Sr.; Davis Black, Byesville Meadowbrook, 6-4, 185, Jr.   

Backs; Brady Kolb, St. Clairsville, 5-11, 225, Jr.; Jamie Dye, Plain City Jonathan Alder, 5-9, 175, Sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 175, Sr.; Jaylen Anderson, Perry, 6-0, 198, Fr.

Receviers; Fisher Jones, Carroll Bloom-Carroll, 5-11, 163, Sr.; Kyle Linhart,  West Branch, 6-1, 175, Sr.; Easton Black, Byesville Meadowbrook, 6-2, 160, Sr.; Mick Lawrence, Chagrin Falls, 5-9, 170, Jr.; Tyler Horvath, Perry, 6-0, 215, Sr.

Linemen; Marlon Lawrence, Steubenville, 6-2, 290, Sr.; Chase Carpenter, Marengo Highland, 6-3, 190, Jr.; Dylan Fantin, Gnadenhutten Indian Valley, 6-3, 230, Sr.; Nick McConnaughey, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 230, Sr.; Connor Lewis, Chagrin Falls, 5-10, 180, Sr.; Hayden Vent, Shelby, 6-1, 275, Sr.

Punter: Mitch Davidson, Salem, 6-4, 185, Sr.

Second Team Defense

Linemen: Tyler Bath, Vermilion, 5-11, 230,Sr.; Jack DelGarbino, Girard, 6-2, 265, Jr.; Javier Vasquez, Marengo Highland, 5-10, 175, Sr.; Lane Deal, Duncan Falls Philo, 6-2, 210, Sr.; Hayden Makad, Perry, 6-5, 245, Sr.; Trevor Rodriguez, Wauseon, 6-0, 223, Sr.; Landon Peterson, Oberlin Firelands, 5-11, 220, Sr.

Linebackers: Owen Albers, Rocky River Lutheran West, 6-0, 200, Sr.; Zach Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 160, So. ; Trevor Boyd, Vermilion, 5-10, 185, Sr.; Jamil Bannister, Girard, 6-0, 175, Jr.; Brady Blattner, Byesville Meadowbrook, 5-9, 190, Jr.; Pablo Garcia, Pepper Pike Orange, 6-1, 180, Sr.

Backs; Mike Diaz, Poland, 5-10, 150, Sr.; Jake Lowe, Bellville Clear Fork, 6-1, 170, Sr.; Seth Hurd, Vermilion, 6-1, 170, Jr.; Demarco Bradley Jr., Cincinnati Taft, 5-6, 160, Jr.; Isaac Gill, Duncan Falls Philo, 6-2, 185, Sr.

Kicker: Cameron Shirkey, Carroll Bloom-Carroll, 5-10, 135, So.

Third Team Offense

Quarterbacks: Ethyn “Otto” Kuhns, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 195, So.; Zach Rogers,  Lakeview, 6-2, 225, Sr.; Javon Davis, Steubenville, 5-9, 175, sr.

Backs: Tre Tucker, Cuyahoga Falls CVCA, 5-10, 160, Jr.; Sean Perry, St. Marys Memorial, 5-10, 170, Jr.; Christian Poynter, Clarksville Clinton-Massie, 5-10, 175, Sr.; Michael Williams, Conneaut, 5-9, 160, Jr.; Drew Engle, Lorain Clearview, 5-10, 185, Jr.; Jacob Bernard, Steubenville, 5-10, 185, Sr.

Receivers: Trent Valentine, Cambridge, 5-10, 160, Jr.; Jonah Pfeil, Vermilion, 6-0, 175, Jr.

Athlete: Nick Denny, Oberlin Firelands, 6-0, 185, Sr.

Linemen: Jimmy Stefanski, Struthers, 6-3, 285, Sr.; Garrett Dostall, Cambridge, 6-1, 260, Sr.; J.D. McCardle, Lorain Clearview, 6-4, 285, Sr.; John Applebee, Conneaut, 6-2, 285, Jr.; Alijah Demitras, Steubenville, 6-2, 245, Sr.; Drew Davies, Poland, 6-3, 290, Sr.

Punter: Owen Rozanc, Sheffield Brookside, 5-10, 160, Sr.

Third Team Defense

Linemern: Cameron Bryce, Chillicothe Unioto, 6-3, 225, Sr.; Connor Calabrette, Struthers, 6-1, 215, Sr.; Alec Catsoules, Poland, 6-0, 205, Sr.; Vinnie Gentile,  Mooney, 6-2, 240, Sr.; Thomas Myers, Clarksville Clinton-Massie, 6-6, 220, Jr.; James Smith, Cincinnati Wyoming, 6-4, 230, Jr.; Jalen Thornton, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 250, Jr.

Linebackers: John Agresta, Steubenville, 6-1, 200, Sr.; Jackson Harris, St. Marys Memorial, 6-3, 200, Sr.; Tate Tobin, Sparta Highland, 6-0, 210, Jr.; Shawn Conover, Kenton, 6-2, 195, Sr.

Backs: Drew Rittenhouse, Chillicothe Zane Trace, 5-10, 175, Sr.; Jordan Reed, Lorain Clearview, 6-1, 165, Jr.; Jimi Basiletti, Uhrichsville Claymont, 5-9, 142, Sr.; DeJuan Caldwell, Cadiz Harrison Central, 6-1, 175, Sr.; Luke Fennell, Canal Fulton Northwest, Sr.; Joey Feketa, Pepper Pike Orange, 5-9, 160, Sr.; Bryan Blacka, Plain City Jonathan Alder, 6-2, 170, Sr.

Kicker: Sergio Listo, Wyoming, 5-11, 195, sr.

Honorable Mention

Tyler Long, Cincinnati Hughes, 6-1, 230, Sr.; Bobby Carran, Pepper Pike Orange, 6-2, 210, Sr.; Nasiim McKay, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 170, Sr.; Brian Erbe, Dayton Oakwood, 6-1, 175, Sr.; Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 180, So.; Brendan Talarczyk, Dayton Oakwood, 6-1, 165, Sr.; Dezion Coleman, Cincinnati Hughes, 5-10, 170, Sr.; Joey Scaffidi, Sparta Highland, 6-5, 250, Jr.; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-9, 195, fr.; Hasan Black, Cincinnati Wyoming, 6-2, 220, Jr.; PJ Varnadoe, Germantown Valley View, 6-1, 170, sr.; Grant Ward, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-11, 160, sr.; Tim Williams-Scroggins, Cincinnati Aiken, 6-2, 175, sr.; Derrian Anderson, Cincinnati Taft, 6-4, 260, sr.; Eli Cupp, Cincinnati Wyoming, 6-5, 190, jr.; Tommy Peaco, Dayton Northridge, 6-0, 265, sr.; Spencer Voss, Clarksville Clinton-Massie, 6-6, 280, jr.; Trent Wilson, Germantown Valley View, 5-10, 280, sr.; Joe Durham, Franklin Bishop Fenwick, 6-3, 225, sr.; Mick Oakes, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 230, sr.; Cam O’Gara, Cincinnati Wyoming, 6-2, 220, so.; Austin Clark, Germantown Valley View, 5-8, 175, sr.; Dashawn Lawrence, Cincinnati Taft, 5-10, 185, sr.; Luke Richardson, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 175, sr.; Aaron Tolliver, Eaton, 5-11, 185, sr.; Will Harshberger, Germantown Valley View, 6-0, 175, sr.; Jacob Kelly, Van Wert, 5-9, 165, Sr.; Brock Beier, Bellevue, 5-11, 235, Sr.; Cam Sauber, Wauseon, 5-8, 211, Sr.; Austin Parrigan, Bellville Clear Fork, 6-3, 260, Sr.; Everett Bueter, Wauseon, 6-2, 171, Sr.; Gabe Vandever, St. Marys Memorial, 5-10, 160, Jr.; Austin Giesige, St. Marys Memorial, 6-0, 220, sr.; Tim Paradiso, Port Clinton, 6-2, 170, Sr.; Daniel Spencer, Bellville Clear Fork, 6-1, 220, Sr.; Dylan Unverferth, Napoleon, 5-8, 190, Sr.; Uriah Schwemley, Shelby, 6-3, 206, Jr.; Dawson Rupp, Wauseon, 6-3, 181, Sr.; Preston Eisnaugle, Plain City Jonathan Alder, 6-1, 190, sr.; Brayden Neff, Amanda-Clearcreek, 6-0, 180, sr.; Michael Blevins, River Valley, 5-9, 175, sr.; Connor McLaughlin, Newark Licking Valley, 6-0, 180, jr.; Mack Marston, Utica, 6-2, 215, jr.; Dalton Potts, Plain City Jonathan Alder, 5-8, 175, sr.; Tristan Warthman, Lakewood, 6-2, 190, sr.; Nick Wing, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 245, sr.; Gunnar Carpenter, Newark Licking Valley, 5-8, 145, sr.; Will Riffle, Amanda-Clearcreek, 6-3, 190, jr.; Garrett Meyers, Utica, 5-7, 155, jr.; Drew Myers, Plain City Jonathan Alder, 5-10, 195, sr.; Amon Smith, Linden, 5-10, 190, sr. Bricker Thiel, London, 5-10, 210; Frankie Williams, Carroll Bloom-Carroll, 5-8, 170, sr.; Max Cooper, River Valley, 6-0, 215, sr.; Chase Ackerman, Salem, 6-5, 216, sr.; Drew Munno, Lakeview, 5-11, 195, sr.; Jimmy Stefanski, Struthers, 6-3, 285, sr.; Haeden Gump, Girard, 6-5, 250, So.; De’ontae Williams, Canton South, 6-4, 245, jr.; Russell Kendall, Streetsboro, 5-8, 185, sr.; Tyreq Moorer, Hubbard, 5-11, 205, sr.; Max Brace, Streetsboro, 5-9, 150, so.; Andre McCoy,  Mooney, 5-11, 210, sr.; Luke Fulton,  Mooney, 6-3, 210, jr.; Tony Crish, Lakeview, 6-0, 210, jr.; Willie Mitchell, Struthers, 6-3, 225, jr.; Jared Perez, Canton South, 6-1, 205, sr.; Cole Bailey, Ravenna Southeast, 5-10, 165, sr.; Nick Adams, Struthers, 6-1, 185, sr.; Evan Adair, Lakeview, 5-7, 175, sr.; Cade Williams, Gnadenhutten Indian Valley, 6-1, 185, jr.; Tyler West, Cadiz Harrison Central, 5-10, 170, jr.; Timmy Ferguson, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, so.; Shane Bonner, New Concord John Glenn, 5-11, 185, sr.; Xavier Grant, Uhrichsville Claymont, 5-10, 185, sr.; Joseph Clifford, New Concord John Glenn, 6-0, 160, jr.; Blake Wilfong, New Concord John Glenn, 6-4, 250, sr.; Javon Lyons, St. Clairsville, 6-2, 280, so.; Ty Robison, Duncan Falls Philo, 6-1, 240, sr.; Quess Parrish, Uhrichsville Claymont, 5-9, 285, sr.; Geno Drake, St. Clairsville, 5-9, 200, sr.; Koby Plum, East Liverpool, 6-3, 215, so.; Nick Meinert, New Concord John Glenn, 5-11, 170, sr.; Koby Berger, Cambridge, 6-0, 210, sr.; Zach Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 160, so; Kyle Storer, St. Clairsville, 6-0, 180, jr.; Ronnie Bowers, Cadiz Harrison Central, 5-10, 215, sr.; Tanner Myers, Gnadnhutten Indian Valley, 6-1, 170, jr.; Alex Valentine, Cambridge, 6-0, 170, sr.; Boston Black, Byesville Meadowbrook, 5-10, 135, so.; Brady Emerson, New Concord John Glenn, 5-9, 155, so.; Eli Downs, McArthur Vinton County, 5-9, 140, So.; Seth Risner, Circleville, 6-3, 175, Sr.; Hunter Nichols, McArthur Vinton County, 6-0, 180, Sr.; Easton Wolf, Waverly, 6-3, 165, Jr.; Zach Bartrum, Pomeroy Meigs, 6-1, 175, Jr.; Derrick Wade, Washington Court House, 6-1, 245, Sr.; Evan Justice, Circleville, 5-9, 190, Sr.; Nick Adkins, Chillicothe Unioto, 6-4, 210, Sr.; Eli Karst, Chillicothe Zane Trace, 5-11, 195, Sr.; Zach Shinn, Lancaster Fairfield Union, 5-11, 185, Sr.; Dillon Steward, Washington Court House, 5-11, 160, Jr.; Zach Gibson, Williamsport Westfall, 5-10, 173, Jr.; Naylan Yates, McArthur Vinton County, 6-3, 205, Sr.; Gabe Fisher, Chillicothe Unioto, 6-1, 195, Sr.; Justin McClelland, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 195, Jr.; Dalton Poole, Chillicothe Unioto, 5-8, 160, Sr.; Drew Kritzwiser, Waverly, 5-11, 165, Sr.; Kieran Place, Chillicothe Zane Trace, 6-0, 190, Jr.; Seth Russell, New Lexington, 6-1, 240, Sr.; Jared Porter, Lancaster Fairfield Union, 5-6, 155, Sr.; Cobe Marquez, Waverly, 5-10, 155, Jr.; Lane Cullums, Pomeroy Meigs, 6-0, 210, Sr.; Jacob Campbell, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 195, Jr.; Christian Vance, New Lexington, 5-11, 170, So.

DIVISION V OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL 2017

Coach of the Year: Jeff Essig, Bethel-Tate

First Team Offense

Offensive players of the year: Tanner Holden, Wheelersburg and Ethan Wright, Akron Manchester

Quarterbacks: Lance Lambert, West Jefferson, 6-2, 185, Sr.; Trent Salyers, Wheelersburg, 6-1, 175, Jr.; Seth Becker, Bethel-Tate, 5-11, 170, Sr.

Backs: Ethan Wright, Akron Manchester, 6-0, 170, So.; Sam Stoll, Milan Edison, 6-1, 190, Sr.; Bailey Wallen, Brookville, 5-10, 205, Sr.; Braden Lucas, Belmont Union Local, 5-9, 165, Sr. ; Noah Edwards, Genoa, 5-10, 175, Jr.                         

Receivers: Tanner Holden, Wheelersburg, 6-6, 180, Jr.; Brady Patterson, Milan Edison, 5-10, 150, Sr.; Will Varner, Tontogany Otsego, 6-0, 189, Sr.; Mason Mollohan, Mount Gilead, 6-5, 210, Jr.

Linemen: Dominic Perry, Crestview, 6-2, 285, Jr.; Chase Tipsword, Marion Pleasant, 6-4, 250, Sr.; Gunnar Doran, West Jefferson, 6-4, 320, Sr.; Anthony Baum, Columbus Ready, 5-9, 242, Sr.; Jeremy Cooper, Wheelersburg, 5-8, 205, Sr.; Logan Collins, Milan Edison, 6-0, 230, Sr.

Punter: Anthony Padovano, Richwood North Union, 6-1, 160, Jr.

First Team Defense

Defensive player of the Year: Kurtis Rutschilling, Versailles

Linemen: Jakeb Guilkey, Portsmouth West, 6-1, 240, Sr.; Alex Enders, Marion Pleasant, 6-2, 210, Jr.; Antonio Salinas, Pemberville Eastwood, 6-1, 205, Sr.; Nic Parsley, Wheelersburg, 6-1, 215, Sr.; Josh Pearson, Columbus Academy, 5-11, 200, Sr.; Kory Pytlartz, Marion Pleasant, 6-7, 200, Sr.; Zach Hazlett, Orwell Grand Valley, 6-2, 195, Sr.

Linebackers: Matt Chase, Marion Pleasant, 5-10, 195, Sr.; Xander Carmichael, Wheelersburg, 6-2, 220, Sr; Dalton Hoover, Martins Ferry, 5-11, 223, Sr.; Clayton Takacs, Orwell Grand Valley, 5-10, 175, Jr.; Tyler Schmeltz, Pemberville Eastwood, 5-10, 182, Sr.; Peyton Remish,  South Range, 5-11, 210, Sr.; Kurtis Rutschilling, Versailles, 6-1, 195, Sr.; Trace Sechrest, Bellaire, 6-0, 195, So.

Backs: Wyatt Bensman, Anna, 6-3, 180, Sr.; Josiah Bradfield, Genoa Area, 6-1, 175, Sr.; Caleb Vanhook, West Jefferson, 5-11, 165, Sr.

Kicker: Sam Massick, Columbus Academy, 5-9, 150, So.

Second Team Offense

Quarterbacks: Aniello Buzzacco, Canfield South Range, 6-1, 190, Sr.; Kolton Alexander, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 190, Sr.; Mitchell Downs, Tontongany Otsego, 5-10, 195 Jr.

Backs: DJ Chambers, Carlisle, 5-10, 205, Sr.; Eduardo Hernandez, Orwell Grand Valley, 5-9, 175, Sr.; Garrett Hurd, Portsmouth West, 5-7, 155, Jr.; Bryce Barasch, Johnstown-Monroe, 5-8, 160, Jr.; Cameron Svarda, Middletown Madison, 5-8, 180, Jr.; Keedrick Cunningham, Proctorville Fairland, 6-1, 195, Sr.

Receivers: Zach Wright, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 170, Sr.; Collin Coburn, Lewistown Indian Lake, 6-3, 215, Sr.; Zach Evans, Elyria Catholic, 6-3, 205, Sr.

Linemen: Hunter Grim, Jamestown Jamestown Greeneview, 5-11, 230, Sr.; Hunter Bodkin, Martins Ferry, 5-8, 235, Sr.; Cody Ray, Belmont Union Local, 6-0, 190, Sr.; Tyler Leroux, Gates Mills Gilmour Academy, 6-5, 280, Sr.; Addison Clark, Pemberville Eastwood, 6-1, 291, Sr.; Jared Szinte, Wickliffe, 6-3, 285, Sr.

Punter: Brad Dieterich, Wickliffe, 5-11, 160, Jr.

Second Team Defense

Linemen: Cole Pelgen, Middletown Madison, 6-2, 245, Jr.; Jack Kosar, Gates Mills Gilmour Academy, 6-1, 200, Jr.; Jerone Evans, Orwell Grand Valley, 6-2, 210, Sr.; Seth Schwab, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 180, Sr.; Garrett Piper, Navarre Fairless, 6-3, 235, Sr.

Linebackers: Charlie Cowart, Mariemont, 6-3, 225, Jr.; Kaden Davis, Johnstown-Monroe, 6-0, 205, Jr.; Connor Dixon, Lewistown Indian Lake, 5-10, 185, Sr.; Nick Reichek, Orwell Grand Valley, 5-10, 175, Jr.; Luke Lovely, Camden Preble Shawnee, 5-11, 175, Sr.; Christian Kahle, Liberty Center, 5-10, 205, Sr.; Nick Shephard, Navarre Fairless, 6-0, 205, Sr.; Dalton Limes, Tontogany Otsego, 5-8, 202, Sr.; Bayley Clutters, Oak Hill, 5-7, 170, Jr.; Jacob Campbell, Sullivan Black River, 6-0, 195, Sr.

Backs: Jarett Slusser, West Lafayette Ridgewood, 6-4, 185, Sr; Zac Shields, West Milton Milton-Union, 5-9, 180, Sr.; Marquael Parks, Orrville, 5-8, 155, Fr.

Kicker: Drew Cassidy, Portsmouth West, 5-10, 155, Sr.

Third Team Offense

Quarterbacks: Delanoe Harris, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-3, 185, Sr.; Gabe Peterson, Archbold, 6-2, 185, Sr.

Backs: Seth Fosson, Ironton, 6-1, 225, So.; Austin Browning, Chesapeake, 6-0, 175, Jr.; Isaac Pettway, Wickliffe, 5-10, 175, Jr.; Nick Fenton, Wickliffe, 5-9, 170, Sr.; Herman Moultrie, Columbus Academy, 5-11, 185, Sr.; Jaden Rayford, Pemberville Eastwood, 6-2, 192, So.

Receivers: Donovan Warfield, Elyria Catholic, 6-1, 180, Sr.; Mathia Combs,  South Range, 5-9, 145, Sr.; Nathan Dean, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-0, 170, Sr.

Athlete: Leighton Banjoff, Elyria Catholic, 6-0, 180, Jr.

Linemen: Brenden Dalton, Casstown Miami East, 5-11, 228, Sr.; Robert Copeland, Orwell Grand Valley, 6-4, 250, Sr.; Caleb Bolen, Middletown Madison, 6-3, 255, Jr.; Abe Wildermuth, Anna, 6-4, 285, Sr.; Cole Mefford, Lewistown Indian Lake, 6-2, 220, Sr.; Ryan Wichmann, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-5, 280, Sr.

Punter: JoJo France, Akron Manchester, 6-0, 140, Sr.

Third Team Defense

Linemen: Griffin Davies, Elyria Catholic, 6-2, 210, Jr.; Joey DiGiacomo, Canton Central Catholic, 6-1, 190, Sr.; Evan Hiestand, Versailles, 6-1, 210, Jr.; Andre Rodriguez, Elyria Catholic, 5-8, 200, Sr.; Andy Combs, Reading, 5-10, 255, Sr.; Jakeb Guilkey, Portsmouth West, 6-1, 240, Sr.; Dylan O’Quinn, Millbury Lake, 6-5, 6-5, 260, Sr.

Linebackers: Nate Taylor, Wickliffe, 5-7, 165, Sr.; Andrew Bench, Genoa, 6-5, 215, Jr.; Ethan Duncan, Ironton, 5-10, 205, Jr.; Vincent Villella, Casstown Miami East, 5-8, 166, Jr.

Backs: C.J. Charleston, Gates Mills Gilmour Academy, 5-11, 155, Jr.; Ben Conner, Beachwood, 6-2, 190, Sr.; Justin Brown, Casstown Miami East, 5-11, 164, Sr.; Jake Moore, Carlisle, 5-10, 190, Sr.; Cody Staggs, Portsmouth West, 6-2, 184, Sr.; Garrett Carrico, Ironton, 5-11, 185, Sr.; Josiah Bradfield, Genoa, 6-1, 175, Sr.

Kicker: Keith Claxon, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 175, Jr. 

Honorable Mention

Mason Ramsay, Bellaire, 6-2, 188, Sr.; Brandyn Spoon, Orwell Grand Valley, 5-7, 150, Sr.; Colin Boehm, Portsmouth, 6-4, 295, Jr.; Caleb Deaver, Portsmouth West, 6-1, 320, Sr.; Matt Saling, Columbus Academy, 6-0, 210, Sr.; Ryan Bevington, Madison Plains, 5-11, 205, Sr.; Patrick Blubaugh, Marion Pleasant, 5-8, 170, So.; Jack Foley, Columbus Ready, 5-5, 135, Sr.; Carson Smith, Richwood North Union, 6-2, 165, So.; Cole Peardon, Baltimore Liberty Union, 5-10, 170, Sr.; Xavier Stallard, Fredericktown, 6-3, 200, Sr.; Cole Howard, West Jefferson, 5-10, 200, Sr.; Mason Soviak, Richwood North Union, 6-4, 250, Sr.; Caleb Writesel, Johnstown-Monroe, 6-4, 240, Sr.; Sam Massick, Columbus Academy, 5-9, 150, So.; Logan Thompson, Marion Pleasant, 5-11, 165, Sr.; Will Cox, Johnstown Northridge, 6-3, 190, Sr.; Dorrian Moultrie, Columbus Academy, 5-10, 165, Sr.; Simon Romine, Heath, 5-11, 164, Sr.; Ethan Higgins, West Jefferson, 6-1, 195, Sr.; Dane Hogue, Heath, 6-0, 175, Fr.; Brent McClure, Baltimore Liberty Union, 6-2, 190, Sr.; John Schiano, Columbus Academy, 5-11, 195, Sr.; Joe Seifert, Worthington Christian, 6-0, 205, Sr.; Colton Clark, Richwood North Union, 6-0, 285, Jr.; Jake Lusk, Johnstown-Monroe, 6-3, 190, Fr.; Charles Omameh, Columbus Ready, 6-1, 270, Sr.; Mark Opperman, Baltimore Liberty Union, 6-2, 200, Sr.; Danny Vanatsky, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 205, Sr.; Mason Bernhardt, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-5, 215, Sr.; Cooper Dunn, Bethel-Tate, 5-8, 155, Sr.; Mancini Jackson, Reading, 6-3, 215, Sr.; Xavier Johnson, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 205, Sr.; Brenden Dalton, Casstown Miami East, 5-11, 228, Jr.; Jon Brakeall, Jamestown Greeneview, 5-8, 140, Jr.; Bradley Lewis, Bethel-Tate, 5-9, 210, Sr.; James Peters, Blanchester, 5-10, 215, So.; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 225, So.; Michael Warden, Summit Country Day, 6-3, 275, Sr.; Owen Holtke, Bethel-Tate, 6-0, 180, Sr.; Griffin Mangan, Jamestown Greeneview, 5-10. 170, Sr.; Jack McDowell, Summit Country Day, 6-0, 220, So.; Alex Bernard, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-11, 180, Jr.; Richie Knowlton, Ottawa-Glandorf, 6-1, 190, Sr.; Hunter Lacer, Oak Harbor, 6-2, 265, Sr.; Kaleb Kuhlman, Genoa Area, 6-5, 280, Sr.; Lukas Reiner, Swanton, 6-2, 235, Sr.; James Hill, Milan Edison, 6-4, 160, Sr.; Sam Witt, Genoa Area, 5-10, 180, So.; Marcus Easterwood, Tontogany Otsego, 5-8, 215, Sr.; Christian Kahle, Liberty Center, 5-10, 205, Sr.; Clay Noblit, Van Buren, 6-3, 190, Sr.; Xavier Williams, Swanton, 5-11, 195, Sr.; Alex Ross, Pemberville Eastwood, 5-11, 170, Sr.; Nic Rodriguez, Archbold, 5-9, 150, Sr.; Gage Pachlhofer, Swanton, 5-9, 165, Sr.; Josh McCauley, Pemberville Eastwood, 5-10, 168, Sr.; Jack Decker, Elyria Catholic, 6-3, 257, Jr.; Patrick Sheridan, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 270, Sr.; Dawann Gray Jr., Beachwood, 5-8, 180, So.; Nick Reichek, Orwell Grand Valley, 5-10, 175, Jr.; Logan Newell, Orwell Grand Valley, 5-9, 175, Jr.; Jack Krebs, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 155, So.; Charlie Henegar, Doylestown Chippewa, 5-11, 160, Jr.; Cole Haswell, Sullivan Black River, 6-1, 210, Sr.; Sam Auble, Orrville, 6-1, 230, Sr.; Gavin Schlabach, Wooster Triway, 6-0, 270, Sr.; Jared Alberts, West Salem Northwestern, 6-1, 215, Sr.; Zayne Veon, Garrettsville Garfield, 5-8, 185, Sr.; Chase Woods, Massillon Tuslaw, 5-11, 180, Sr.; Sam Mills, Canton Central Catholic, 6-1, 180, Sr.; Tyler Stephens,  LaBrae, 6-4, 200, Jr.; Anthony Czap,  South Range, 5-10, 200, So.; Jackson Neer, Garrettsville Garfield, 6-0, 185, Sr.; Dacoda Hensel, Doylestown Chippewa, 6-2, 245, Sr.; Hunter Foster, Akron Manchester, 5-8, 175, soph.; Riley McCleary,  LaBrae, 5-11, 175, Jr.; Griffin Howell, Champion, 6-0, 215, Sr.; Ryan Brown, Garrettsville Garfield, 6-0, 180, Sr.; Cole Hissong, Wooster Triway, 6-2, 200, Sr.; Parker Smith, West Salem Northwestern, 5-9, 195, Sr.; Cole Lowery, Wheelersburg, 6-1, 180, Sr.; Ty Wilcoxon, Proctorville Fairland, 6-2, 205, Jr.; Breydan Tilley, Minford, 6-0, 150, Sr.; Chase Grooms, Piketon, 5-9, 150, Jr.; Caleb Eplion, South Point, 6-2, 260, Sr.; Brevin Webb, Chesapeake, 6-2, 270, Sr.; Bruce South, McDermott Northwest, 5-11, 260, Sr.; Hunter Fleming, Oak Hill, 6-0, 215, Sr.; Zak Adkins, Ironton Rock Hill, 5-10, 165, So.; Talyn Parker, Portsmouth, 5-10, 185, So.; Zach Fisher, Oak Hill, 5-9, 185, Sr.; Travis Jayjohn, Wellston, 6-0, 165, Sr.; Joel Lambiotte, Proctorville Fairland, 6-2, 170, Jr.; Isaac Kelly, Portsmouth, 6-2, 205, Sr.; Dalton Nida, 6-3, 180, Sr.; Drew Cassidy, Portsmouth West, 5-10, 155, Sr.; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley, 6-0 170, Fr.; Seth Johnson, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-7, 195, Sr.; Seth Cade, Richmond Edison, 5-10, 170, Sr.; Ben Howell, Belmont Union Local, 5-7, 150, Sr.; Bryce Kelly, Magnolia Sandy Valley, 6-6, 210, Jr.; Gabe Rejonis, Bellaire, 5-10, 176, Sr.; Cory Bennett, Martins Ferry, 5-8, 174, Sr.; John Evin, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 210, So.; Ben Mikulik, Coshocton, 6-5, 210, Sr.; DeAndre Pugh, Martins Ferry, 6-4, 300, Jr.; Lucas Donley, Belmont Union Local, 6-3, 250, Sr.; Joseph Zagales, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-9, 171, Sr.; Demetrius Dokes, Martins Ferry, 5-10, 211, Sr.; Zack Greene, Belmont Union Local, 6-0, 170, Sr.; River Pappas, Richmond Edison 5-8, 175, Jr.; Matt Burnett, Zanesville West Muskingum, 6-0, 175 Sr.; Cameron Woods, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, Jr.; Ian Schwab, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 180, Sr.; Noah Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-9, 170, So.; Drake Dobson, Martins Ferry, 5-11, 182, Jr.; Ethan Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 160, Jr.; Bryce McAfoose, Richmond Edison, 5-10, 180, Sr.; Dante Tucci, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 170, Jr.

  • More NewsMore>>

  • Carvana comes to Youngstown

    Carvana comes to Youngstown

    Thursday, July 19 2018 3:10 PM EDT2018-07-19 19:10:29 GMT
    Not only is the auto industry in flux with trade tensions, the way people buy cars is changing all together. One nationally known e-commerce company who is now doing business in North East Ohio. Carvana hopes to do for car buying what Amazon has done for buying everything else. Carvana.com has a national inventory of over 10,000 used cars.  People look at 360 degree pictures of the cars they are looking for inside and out.   Then they can buy them online, even get fin...More >>
    Not only is the auto industry in flux with trade tensions, the way people buy cars is changing all together. One nationally known e-commerce company who is now doing business in North East Ohio. Carvana hopes to do for car buying what Amazon has done for buying everything else. Carvana.com has a national inventory of over 10,000 used cars.  People look at 360 degree pictures of the cars they are looking for inside and out.   Then they can buy them online, even get fin...More >>
  • Man charged after apologizing for 'flashing' Bazetta Walmart worker

    Man charged after apologizing for 'flashing' Bazetta Walmart worker

    Thursday, July 19 2018 3:04 PM EDT2018-07-19 19:04:41 GMT
    Charles HaynesCharles Haynes

    A Warren man who went to the Bazetta Walmart store to apologize for flashing an employee earlier has been charged with public indecency. 

    More >>

    A Warren man who went to the Bazetta Walmart store to apologize for flashing an employee earlier has been charged with public indecency. 

    More >>
  • License granted to grow medical marijuana in East Palestine

    License granted to grow medical marijuana in East Palestine

    Thursday, July 19 2018 3:02 PM EDT2018-07-19 19:02:29 GMT

    The Ohio Department of Commerce has given the green light to another medical marijuana growing operation in the Valley. Pure OH, LLC has been granted a provisional Level Two cultivator license to grow marijuana in East Palestine. 

    More >>

    The Ohio Department of Commerce has given the green light to another medical marijuana growing operation in the Valley. Pure OH, LLC has been granted a provisional Level Two cultivator license to grow marijuana in East Palestine. 

    More >>
Powered by Frankly
All content © Copyright 2000 - 2018 WFMJ. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms